Po pár dnech přestávky jsem se opět pustil do již 18. Daily UI výzvy, který tentokrát byla o návrhu analytického grafu – ať už pro web nebo analytickou aplikaci, monitor zdraví, analytiku e-commerce s tím, že jsem měl zvážit vhodné filtry, typ grafu a další funkce, které by lidé případně potřebovali.
Přemýšlel jsem o tom, co a jak bych mohl tentokrát navrhnout. Protože rád běhám, zkusil jsem navrhnout trochu vylepšenou vizualizaci výsledku cvičení – především zobrazení trasy a zón tepové frekvence.
Sledujeme zóny tepové frekvence
Při běhání si měřím tepovou frekvenci. Pomáhá mi sledovat a zlepšovat výkony tak, abych to zase tolik nepřepísknul a neztratil chuť do běhání. (Což je docela důležité, protože je velice snadné ztratit chuť.)
Co jsem zkoušel různé aplikace, tepová frekvence je často zobrazena jako běžný line chart a tepové zóny jsou zobrazuny odděleně – většinou jako čas strávený v daných zónách.
V rámci výzvy jsem tedy přemýšlel nad tím, zda by šlo zobrazení tepové frekvence a zón nějak zkombinovat do jednoho grafu, například:
- Zobrazit barevné oblasti pro jednotlivé zóny.
- Zóny zobrazit přímo v grafu.
Přišlo mi zajímavé zobrazit zóny přímo v grafu bez dalších prvků. Graf tak podle mě vypadá jednodušší, i když by se nejspíš hodilo zobrazit konkrétní informaci o daných zónách).
Zároveň pro mě není graf to jediné. Když se například dívám na zaznamenanou trasu pomocí GPS, vidím pouze jí – bez jakékoliv další informace. Přijde mi to škoda a říkal jsem si, co kdybych trasu doplnil o informaci zón.
Mapa podle mě trochu ožila (není tak nudně jednobarevná) a stále přehledně zobrazuje další informaci a ne jen pouze uběhnutou trasu. Tu si většinou stejně postupně procházím … a zde je možná další příležitost na zajímavou vizualizaci.
Průzkum trasy
Při běhání si většinou svůj výsledek procházím a dívám se například na to, kde jsem:
- Měl víc přidat.
- Možná přidal až moc.
Sleduji tedy nejen jednotlivé ukazatele, grafy, ale také zaznamenanou trasu.
Co kdybych se ale mohl podívat na trasu více do detailu a projít si jí tak, jak jsem běžel včetně toho, že bych mohl sledovat svůj výkon?
Tento nápad mě osobně docela zaujal, protože bych si svůj běh lépe připomněl a lépe si uvědomil, proč jsem podal daný výkon tak, jak jsem jej podal.
Poznámka: Budu moc rád, pokud mi do komentářů napíšete, co si o mém nápadu myslíte. Moc mi to pomůže v dalších výzvách. Díky moc 👍.
Ahoj Michal, nápad s farbou je za mňa skvelý ale zaujímali by ma dve technikálie, nakoľko nie som bežec.
Tie rozdiely v behu a tepovej frekvencií sú počas behu tak výrazné a kolísavé? Zaujíma ma ako moc ti pomôže k vyhodnoteniu výkonu informácia vyznačená jednou súvislou farbou pre polku mapy? Narážam na nelineárne rozdelenie škál a farieb, s tým aby si mohol presnejšie rozlíšiť najpoužívanejšie tepové frekvencie.
A druhá informace: do akej miery behajú ľudia po trasách, ktoré sú v streetview? Vo veľkých mestách je to asi v pohode ale pre menšie mestá hlavne v blízkosti prírody by to bolo užitočné asi menej?
Ahoj, díky za komentář.
U tepové frekvence záleží na tom, jak běžíš a jakou máš kondici. Může ti například klesnout pokud běžíš z kopce nebo pokud zpomalíš a roste, pokud běžíš do kopce nebo zrychluješ.
Co se týče barev, tak jsem nepřidal do grafu informaci o dané zóně tepové frekvence. Předpokládal jsem, že to bude běžec vědět a nechtěl jsem v rámci zjednodušení řešení zkomplikovat výsledný návrh (nějaké nápady jsem ale měl).
Většinou jsou různá pásma odlišená barevně (například zóny 0-50 %, 51-60 % nebo 61-70%). Já se na to například dívám s ohledem i na předchozí tréninky, kdy běžím podobnou/stejnou trasu a to, zda se mi při výkonu zlepšuje kondice právě v souvislosti s vývojem tepové frekvence – např. s určitou kondicí poběžím například na tep 150, s lepší kondicí bych měl na 150 běžet trochu rychleji a déle, resp. vydržět běžet i na vyšší tepovou frekvenci podstatně déle, tedy i rychleji.
Co vím, dost lidí běhá po trasách, kde je streetview. Nicméně to, že na trasách někde není jsem nebral v rámci výzvy jako limit, ale spíš jako nápad k prozkoumání.
Jo, chápem. Hlavne tie zóny som myslel presne ako píšeš, napr. 0-50 %, 51-60 % …
Hezký nápad se StreetView a jako kolorizaci lze použít třeba i výškový profil nebo rychlost 🙂