Nedávno jsem napsal článek o knížkách, které bych doporučil začínajícím UX designérům, což může být pro začínající designéry dobrý začátek. Jsou tu ale i další možnosti vzdělávání. Konference, meet-upy, diskuze s komunitou, online články, online kurzy a další.
Protože se vzdělávám opravdu rád, vždy jsem hledal různé možnosti. Asi před 6 lety jsem objevil stránku Interaction Design Foundation (dále jako IDF), na které tehdy byla velká encyklopedie o HCI a na kterou o dva roky později přidali spoustu užitečných on-line kurzů pro platící členy.
Po více jak 4 letech studia musím říct, že se členství určitě vyplatí. Podle mě je IDF jedno z nejdostupnějších míst pro vzdělání v designu – za něco málo přes 3 600 korun ročně totiž jinde tolik nedostanete.
Studovat se vyplatí, design se stále vyvíjí
Designu se věnuji na plný úvazek více než 7 let. Za tu dobu jsem si všiml mnoha změn, pokroku a samozřejmě i nových trendů.
Mnohokrát jsem slyšel, proč se vlastně vzdělávat – vždyť nejvíce se naučíme prací. Jenže:
- Jak mám něco dělat, když nevím co, nebo nemám tak široký rozhled?
- Budu svou práci dělat opravdu co nejlépe?
Jsem toho názoru, že aby bylo dělání, musí být i vědění. Jak totiž mohu něco dělat, když vlastně nevím co a jak, resp. mám pouze omezený rozhled?
I přes to, že má práce přináší konkrétní výsledky a lidé jsou s ní spokojení, vím, že ani po:
- Desítkách nejrůznějších projektů.
- Více než 150 přečtených knížkách.
- Více než 50 kurzech.
- Více než tisících přečtených článků a studií.
Neumím ani zdaleka tolik, kolik bych mohl, chtěl a vlastně i měl umět.
Je totiž tolik možností, jak něco udělat, jaké metody používat, atp. Věřím totiž, že pokud budu mít nejširší přehled, mohu si potřebné informace kdykoliv dohledat, využít je v práci a dosahovat tak i lepších výsledků.
Jsem opravdu rád, že jsem tehdy IDF objevil a zaplatil si členství. Z mého pohledu nabízí za super (možná až nízkou) cenu obrovskou studnici informací a znalostí, ze které se mohou hodně naučit i zkušenější designéři.
Vše o designu na jednom místě
Na IDF mě tehdy nejvíce zaujalo množství informací, které zde můžete najít. Dozvíte se totiž o všem, co by se vám mohlo hodit a co byste měli jako designéři umět.
Velkým tahákem je rozhodně obrovská encyklopedie Human Computer Interaction. V 52 kapitolách (a na více než 1000 stranách v e-book podobě) totiž najdete informace o všem podstateném, například o:
- Historii designu;
- Návrhu uživatelského rozhraní;
- Výzkumných metodách;
- Návrhu pro mobile, wearable, VR, atp.
A další.
Mně osobně docela trvalo, než jsem ji celou prošel. Nicméně se k ní pravidelně vracím, pokud si potřebuji něco ujasnit nebo dohledat.
Vedle této encyklopedie na IDF najdete také knížky a články popisující určitá témata více do detailu, například:
- Gamifikace,
- Sociální design v technologích,
- Vizualizace dat.
A další připravují. Sám jsem dostal k nahlédnutí například knížku o Affordances (zatím ale nebyla publikována).
Je také fajn si uvědomit, že zmiňované materiály píšou známá jména. IDF totiž uvádí, že k příspěvkům zvou pouze známé autority. Najdete zde tedy články, které napsal například:
- Don Norman,
- Alan Dix,
- Clayton M. Christensen,
- Marc Hassenzahl.
Knížky a články ale nejsou to jediné, co zde najdete pro vzdělávání. Super jsou totiž i on-line kurzy pokrývající různá témata a kterých dnes na IDF najdete více než 30.
On-line kurzy jsou super
Abych se přiznal, nechtělo se mi dlouho za členství platit. Jejich literatura byla dostupná on-line i bez členství, s členstvím se pak daly knížky stáhnout a číst off-line. Stále to ale nebylo něco, kvůli čemu bych utratil peníze.
Vlastně až on-line kurzy mě přesvěčily, abych si členství zaplatil. Tehdy tuším začínali s 8 kurzy, dnes jich mají něco málo přes 30 a další přidávají. Takže zde naleznete kurzy například o:
- Začátcích v User Experience;
- Výzkumných metodách;
- User Interface principech;
- Strategických věcech jako management.
Jednotlivé kurzy jsou také rozdělené do 3 úrovní – pro začátečníky, středně pokročilé a pokročilé. Takže se v tom lépe zorientujete a snáz si vyberete to pravé.
Já osobně jsem zatím dokončil 14 kurzů a další studuji. Nejvíce se mi libily například kurzy:
- Gestalt Psychology and Web Design: The Ultimate Guide,
- Affordances: Designing Intuitive User Interfaces,
- Psychology of Interaction Design: The Ultimate Guide,
- Get Your Product Used: Adoption and Appropriation.
Líbí se mi, narozdíl od kurzů na jiných platformách, že:
- Témata jsou rozebrána poměrně do hloubky.
- Popisují mnoho souvisejících metod, principů, atp.
- Často zde najdete hodně ukázek a příkladů.
- Na konci každé lekce naleznete odkazy na další zdroje.
Zároveň se mi líbí, že kurzy nejsou nijak časově omezené. Někdy totiž nemám čas (a ani vůli) studovat a mohu se tak ke kurzu kdykoliv vrátit – pouze s tím rizikem, že mi ostatní studenti utečou a nebudou pak reagovat v diskuzích.
Prima také je, že pokud dokončíte nějaký kurz, nejen že budete zase o kousek chytřejší, ale také dostanete certifikát o absolvování (což může být pro někoho důležité). V zahraničí by vám to pak mohlo pomoct (už jsou prý uznávanou autoritou), v Česku vám ale na ně zatím asi nikdo moc hledět nebude. Jenže to ale neděláme jen kvůli cáru papíru, ne?
Musím ale také říct, že vše není tak růžové. Podle mě je trochu na škodu, že:
- Jsou kurzy docela hodně o čtení a teorii (některé kurzy nabízí i méně příkladů).
- Některé informace jsou spíš zméněné spíš tak letmo bez detalnějších informací, takže si budete muset v případě zájmu sami dohledávat.
- Nabídka kurzů se rozšiřuje trochu pomalu.
Všímám si ale, že na všem pracují. Novější kurzy jsou typicky doprovázené lektorem na videu, více příklady a ukázkami dané problematiky. (Což je pro mě mnohdy více zábavnější.)
Neváhejte – je to skoro „zadarmo”
Vzdělávání je podle mě dnes nedílnou součástí naši práce (a nejen naší). Pomůže nám to držet krok s oborem a také doručovat lepší výsledky. Ať už tedy s designem začínáte (a nebo už něco umíte), určitě bych vám Interaction Design Foundation doporučil.
Za 4 roky, co jsem na IDF členem, jsem se toho naučil opravdu hodně (a dost si toho také připomněl). Rozhodně tedy nelituji peněz, které jsem za členství vynaložil – tedy spíš řečeno, které jsem do vzdělání investoval.
Za cenu něco málo přes 3 600 Kč ročně získáte přístup k velkému množství kurzů, článků, knížek a dalším lidem, kteří na IDF studují. Za stejnou cenu totiž nakoupíte například:
- 1/2 lístku na WebExpo;
- 1/3 kurzu od IDEO;
- 1/4 ročního studia na Coursera.
Opět ale musím říct, že po absolvování kurzů nebo přečtení jejich encyklopedie je potřeba si vše osahat a vyzkoušet. Jenže to budete mít snazší – budete mít skvělé základy a povědomí o tom, co, jak a proč udělat.
super, ale v clanku mate dost typografickych chyb. to zkuste doladit. vysky radku, seznamy a zakonceni, zkratky.
Díky za komentář a upozornění 🙂
Díky za tip.